BLIZINY

CO TO SĄ BLIZNY?

Blizny to twory nieprawidłowo gojących się ran. Powstają na skutek różnych urazów i obrażeń. Jest to tkanka łączna włóknista zastępująca ubytek w skórze właściwej podczas procesu gojenia. Jest mniej elastyczna  i gładsza od zdrowej skóry.

Wyróżniamy kilka rodzajów blizn:
  • Keloidy (bliznowce) są to zgrubiałe, zaczerwienione narośla o nieregularnym kształcie powstałe poprzez nadmierną produkcję kolagenu przez fibroblasty. W trakcie gojenia pacjent odczuwa swędzenie i może zaobserwować powiększenie się zmiany, mogą również powodować uczucie ciągnięcia. Występują na każdym obszarze ciała natomiast najczęściej tworzą się na klatce piersiowej, ramionach i plecach.
  • Blizny przerostowe pojawiają się często u dzieci. Najczęściej powstają w wyniku oparzeń. W pierwszej fazie są pogrubiałe, twarde o sino-czerwonym zabarwieniu, swędzące lub piekące. Z czasem ten rodzaj blizny blednie, spłaszcza się, ustępuje pieczenie i swędzenie. Tego rodzaju blizny ulegają całkowitemu wygojeniu po ok. 6 miesiącach
  • Blizny zanikowe często nazywane bliznami po trądzikowymi. Powstają w wyniku gojenia się po przebytym trądziku grudkowym, cystowym lub ospie. Cechą charakterystyczną tych wklęsłych blizn jest nieregularny kształt oraz jaśniejszy kolor niż barwa skóry.

JAKIE JEST DZIAŁANIE LASERA NA BLIZNY?

Najskuteczniejszą metodą walki z bliznami jest działanie na nie laserem. Bardzo dobrze radzi sobie z nimi laser frakcyjny. Fenomen tego lasera polega na tym, że wiązka laserowa (impuls energii laserowej jest mniejszy niż główka od szpilki) tworzy w skórze kieszeń uszkodzenia o głębokości i szerokości kraterów decyduje specjalista wykonujący zabieg. Gdy wiązka dojdzie do odpowiedniej głębokości dochodzi do odparowania tkanek. Powstałe kratery otoczone są zdrową tkanką i następuje proces odbudowy i zabliźniania oraz tworzy się nowy kolagen.

URZĄDZENIA DO OSUWANIA:

LASER eCO2   RF INFINI   LED SMARTLUX   LED HEALITE II

Posted in .